Lymfatické masáže
Lymfatická masáž je v současné době velmi populární kosmetickou metodou, která umožňuje odstraňování celulitidy. Nicméně tato metoda byla a stále je i velmi uznávanou léčebnou metodou s širokým spektrem využití.
Tato speciální masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky, protože na tuky se váže voda a jsme v začarovaném kruhu. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Lymfatická masáž se provádí jemnou a přesně určenou technikou. Manuální lymfomasáž odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Tato metoda je přirozená a lékařsky zdůvodněná. Je nejen účelná, ale navíc velice příjemná a relaxační. Při spojení se zábaly např. z chili, doporučujeme provedení manuální lymfomasáže na začátku procedury 1-2x za týden i častěji, později udržovat 1x za měsíc.
Jak funguje lymfatický systém?
Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému a také informačního systému člověka. Je to vlastně jediný systém, jenž uchovává a transportuje z těla ven škodliviny, které jednak vznikají při funkci organismu, jednak do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Protože je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby.
Lymfatický (mízní) oběh se velmi podobá oběhu krevnímu. Větší lymfatické cévy jsou podobné jako žíly, lymfatické kapiláry jsou rozptýleny přes celé tělo. Součástí tohoto systému jsou i lymfatické uzliny a orgány (kostní dřeň, slezina, brzlík). Největší vliv na tvorbu, kvalitu a proudění lymfy mají orgány jako žaludek, slinivka a slezina, jež plní v organismu sekretorickou funkci. Navíc přímo ovlivňují výživu svalů, tedy systém nejvíce napomáhající oběhu lymfy. Proto vhodná výživa a správná funkce těchto orgánů hraje významnou roli v celkové obranyschopnosti organismu.
Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému. Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu. Lymfa tedy odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, baktérie, látky vzniklé jako odpad metabolických procesů.
Jak se projevují poruchy lymfatického systému?
Každá větší ekologická zátěž, jizvy po zraněních a operacích, staré infekce v mandlích, dutinách hlavy nebo kolem zubů v čelistech (tzv. ložiska) jsou rušivými poli pro organismus a mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy, způsobit otok, napětí, bolest, hromadění různých toxinů a posléze zánětlivé změny v okolí i na vzdálených místech.
Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, příp. poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se většinou nejprve projevuje „obyčejnou“ únavou nohou, později celého těla, psychickým podrážděním, otékáním nohou především v oblasti kotníků, hlavně večer a po velké námaze, později otoky v břiše nebo v obličeji, často přisuzovaným otylosti, lymfedémy, otoky očních víček, mízních uzlin, dechovými potížemi bez zřejmé vnější příčiny, sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění.
Co vše lymfodrenáží masírovat?
Nejžádanější jsou lymfatické masáže dolních končetin a hýždí. Kromě příznaků celulitidy umí odstranit otoky, pocit těžkých nohou, ulevit od svalové bolesti atd. Je však dobré masáž spojit s pravidelným pohybem např. jízdou na kole, plaváním či s delšími procházkami. Oblíbené jsou i lymfatické masáže k odstranění otoků v obličejové části, otoků očních víček, k redukci „váčků“ pod očima a „druhé brady“. Využít je lze i při léčbě akné či v boji proti vráskám. Při potížích s častými migrénami a bolestmi hlavy, otoky rukou a prstů, bolestmi svalů je možno využít lymfatickou masáž také. Lymfatická masáž není vhodná pro osoby s implantáty, těžší srdeční vadou, velmi vysokým krevním tlakem a nedoporučuje se ani v těhotenství. Po prvních ošetřeních je cítit výrazné uvolnění, dostavit se může i zvýšené vyměšování sliznic (nosní dutiny, střeva aj.), někdy se dostaví větší žízeň, zdravý pocit hladu a častější zívání.
- drenážní – odvádí přebytečnou vodu z těla (zavodnění, otoky)
- detoxikační – odvádí toxiny a zbytky metabolických procesů
- regenerační – zkracuje období rekonvalescence (po úrazech, zlomeninách, operacích)
- regenerační – obnovuje svalovou sílu (i u vrcholových sportovců)
- analgetický – sedativní
- redukční – prevence vrásek
- anticelulitidní – obměňuje vazivové složky, zbavuje přebytečných tukových buněk
- inmunitní – posiluje a navrací obranyschopnost organismu
Zjednodušeně řečeno jde o zdraví velmi prospěšnou jemnou masáž lymfatických cest, která napomáhá odtoku přebytečné vody (otoky) a toxických látek z těla. Dochází k uvolnění a urychlení toku lymfy.
Tato tělesná tekutina má tu schopnost, že odvádí z těla škodliviny, které do sebe neustále vstřebáváme ze špatného životního prostředí, nezdravých potravin, léků, alkoholu… Pokud se lymfa hromadí v organismu, dochází k postupnému zanášení těla zplodinami metabolismu a toxických látek, které se podílejí na nerovnoměrném rozložení tuku a vody. Dochází k narušení spojovacích vláken mezi svaly a kůží, což způsobuje ochabnutí kůže v elastické tkání. Pokud lymfatický systém nefunguje, snižuje se obranyschopnost organismu. Zanesené lymfatické dráhy se projevují například celkovou tělesnou únavou, pocity vyčerpanosti, únavou nohou, otoky… Lymfatická masáž podporuje detoxikaci, zvyšuje imunitu a pomáhá proti otokům nebo chronické únavě.
Čištění lymfy je důležité, abychom dosáhli zvýšení obranného systému a tím podpořili regeneraci organismu, předešli a postupně odstraňovali časté angíny, chřipky, záněty, akné, pozvedli imunitu. Lymfatické masáže pozitivně působí i při rehabilitaci sportovců (svalové vyčerpání, zvýšené napětí po sportovních výkonech).
V medicíně se využívá například pro rychlejší hojení a odstranění otoků po operacích – veškeré poúrazové stavy, pooperační stavy. Lymfatická masáž zlepšuje odtok produktů metabolismu v oblasti pooperační rány a podporuje hojení = uvolňuje tkaňové napětí a tím pádem zbavuje pocitu bolesti. Pozitivně působí i při nedostatečnosti žilního systému = jako prevence křečových žil. Dochází k posunu neokysličené krve v krevním řečišti. Krev se rychleji okysličuje. Proto je tento typ masáže nejšetrnější pro lidi, kteří trpí křečovými žilami. Upraví se metabolismus. Klienti se odvodní a mohou i zhubnout. Organismus se harmonizuje. Zlepší se elasticita a vzhled pokožky. Uplatnění najde tato masáž také v boji s celulitidou.
Lymfodrenáž je manuální masáž, která je zaměřena na lymfatický systém. Provádí se malým tlakem, tanguje kůži a podkoží. Nesmí vyvolat bolest. Lymfodrenáž snižuje otoky, zmírňuje bolestivé napětí, odstraňuje únavový syndrom, odplavuje nečistoty, zlepšuje krevní a lymfatický oběh. Slouží také jako prevence a léčba celulitidy.
Celulitidu lze definovat jako poruchu mikrocirkulace krve a lymfy, kterou způsobuje nárůst tukových buněk v podkoží s následnou změnou podkožního vaziva. Zevně se projevuje typickou nepravidelností kůže.
Účinná celková detoxikace zlepšuje metabolizmus celého organizmu, co je primární prevencí ochrany zdraví. Když se objeví typické příznaky jako únava končetin, pocit těžkých nohou, pocit nervozity v nohou, který časem přechází do svědění, otoky nohou, viditelné drobné žílky na pokožce, je vhodné absolvovat několik procedur, ve formě kůry 10-20 krát, čím se docílí prokrvení končetin, podpora tzv. cévní gymnastiky, regenerace ochablého vaziva, redukce tělesného objemu na stehnech, hýždích a bříšku, vyhlazení a prokrvení pokožky, zlepšení lymfatického toku a odvod zplodin metabolizmu.
Lymfatický systém
Na rozdíl od krevního systému, lymfatický systém není uzavřený a nemá centrální pumpu – srdce. Cirkulace lymfy je do značné míry ovlivněna nízkým tlakem díky peristaltice, a chlopním. Lymfa se pohybuje žilkami jedním směrem, který je ovlivněn semilunárními chlopněmi. Tento pohyb je závislý hlavně na pohybu tělesných svalů při jejichž pohybu se v nich pohybují tekutiny. Rytmickými stahy žilních stěn skrze pohyb pomáhá dostat tekutiny i do těch nejmenších lymfatických cév – kapilár. Těsným oblečením se redukuje pohyb a následný odtok toxinů a tím se na exponovaných místech akumulují. Z menších lymfatických žil jsou látky přepravovány do pravých lymfatických žil (pro vrchní část těla) a do prsních žil (pro zbytek těla). Obě žíly dále posouvají lymfu do podklíčních žil. V lymfatických uzlinách lymfa spolupracuje s bílými krvinkami pro ochranu organismu před infekcemi rakovinotvornými buňkami, virusy či bakteriemi. Lymfatické cévy tvoří velkou část imunitního systému. Jejich úlohou je odvod toxických látek z tělesných tkání. Při normální činnosti protéká lymfatickým systémem přibližně čtyři litry tekutin, co jsou vlastně vedlejší produkty metabolických procesů.
Ochablost svalů, nedostatek pohybu, a jednostranná zátěž jsou nejčastější příčinou nedostatečného odvádění toxinů a hromadění těchto škodlivých látek ve tkáních a kloubech. Nejčastějšími projevy nedostatečného odvádění jsou pocity únavy, „těžké“ nohy, celulitida, oslabení imunitního systému a otoky. U postiženého lymfatického systému dochází k uskladňování lymfy v tělesném systému a tvorbě tzv. lymfatických otoků. Použitím lymfodrenážní masáže se používá jemné techniky, která napomáhá odtoku lymfy a tím zmírňuje otoky. Z kosmetického úhlu pohledu je využívána jako prevence proti vzniku celulitidy a léčbě celulitidy, vrásek na krku, obličeji a dekoltu. Podporuje detoxikační a imunitní schopnosti organismu. Pomáhá odstraňovat rohovité povrchové vrstvy kůže, lymfodrenážní masáž dále zrychluje vyprazdňování povrchových žil a lymfatických cest. Dále podporuje vstřebávání otoků, krevních výronů, pomáhá snižovat bolest svalů, zlepšuje prokrvení tkání a svalů, zlepšuje celkovou činnost tkání a jejich vylučování a podporuje správnou činnost hluboko uložených orgánů.
Použitím lymfodrenážní masáže můžeme posílit celkový imunitní systém a pozitivně ovlivňovat vývoj zdravotních problémů, kterým by klasické druhy masáží uškodili. Nejvíce prospěšná je lymfodrenážní masáž po operacích nohou, kdy dochází k odlehčení jejich přetížení. Obnovuje a posiluje se tak lymfatický systém a prokrvení pokožky bez ohrožení křečových žil. Tento typ masáže tvoří základ pro ošetření pokožky a celulitidy, je vhodná jako prostředek pro zlepšení imunity, prevenci proti vráskám a detoxikaci organismu.
CENY:
Konzultace + vytvoření osobního plánu ošetření, měření tuků + vážení + měření obvodu 30min. – 300Kč
Manuální lymfomasáž částečná 30min. ( nohy, ruce, břicho, záda vše samostatně) 1 ošetření – 500Kč
10 ošetření – 4000Kč
Manuální lymfomasáž celková 60min.
1ošetření – 1000Kč
Lymfatická masáž hlavy, krku a dekoltu
30min. – 500Kč
Přístrojová drenáž PNEUVEN:
1oš./10oš. – 35min. -350 Kč/3000Kč
– 50min. – 500Kč/4300Kč
– 60min. – 600Kč/5000Kč
Baňková drenáž- pomocí podtlaku baňkami 30min. – 450Kč
Nutná osobní konzultace 603430557
Jarka Vyletová